Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 1

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Vplivi sprememb položaja v skupini

Radmila Prišlin

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 34  |  flagNapisan v angleščini.  |  Objavljeno: 1. marec 2000

Povzetek: Sprememba je pogost socialnopsihološki pojav, ki ga opazimo pri transformacijah manjšine v večino, pri prehodih iz močne v šibko pozicijo, iz visokega v nizek status in obratno. Vzroki sprememb so opisani v literaturi o prepričanjih, vplivu manjšin, konformnosti in razvoju skupine. Posledice sprememb pa niso tako obširno raziskane. Pričujoči prispevek povzema s tem povezane raziskave. Govori o treh temah: (i) o ocenjevanju in vrednotenju osebnostnih sprememb, (ii) o ocenjevanju in vrednotenju socialnih sprememb in (3) o reakcijah skupine na dejavnike, povezane s spremembo. Avtorica navaja serijo eksperimentov, zasnovanih na načelu asimetričnih reakcij na dobitke in izgube (Tversky & Kahneman, 1991). Izsledki raziskav kažejo, da na ocenjevanje in vrednotenje sprememb vplivajo dejavniki, kot so smer primerjave (primerjava preteklosti s sedanjostjo in obratno), zaželenosti stabilnosti ali spremembe stališč, motivacija, doprinos spremembe k pozitivnemu samovrednotenju ali vrednotenju skupine, pridobitve ali izgube statusa in moči skupine. Sprememba statusa skupine vpliva na zaznano podobnost s skupino, pričakovanja o interakciji s skupino, privlačnost skupine in za skupino specifično kolektivno samovrednotenje. Moč in status skupine sta osrednji determinanti medskupinskih odnosov.

Ključne besede: sebna in socialna sprememba, načelo asimetričnih reakcij na dobitke in izgube, stališča, medskupinski odnosi, status manjšine in večine


« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 1