Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 12 (2003), Številka 1

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Navezanost je dinamičen sistem

Zlatka Cugmas

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 42  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 5. april 2003

Povzetek: Avtorica na osnovi pregleda novejše znanstvene literature o razvoju navezanosti odgovori na naslednja vprašanja: katere so predpostavke teorije navezanosti o stabilnosti vzorcev navezanosti, kakšno stopnjo stabilnosti vzorcev navezanosti od obdobja dojenčka do odraslosti odkrivajo raziskave in kateri dejavniki pomembno vplivajo na (ne)stabilnost vzorcev navezanosti v času. Teorija navezanosti predpostavlja stabilnost v običajnih pogojih, a tudi spremembe, če pomembni življenjski dogodki vplivajo na občutljivost objektov navezanosti. Obstajajo neenotni rezultati glede odstotkov stabilnosti vzorcev navezanosti. Večja enotnost obstaja glede navezanosti v odraslosti kot v otroštvu. Rezultati so odvisni od velikosti in značilnosti vzorcev raziskave, uporabljenih merskih instrumentov, načinov obdelave podatkov itd. Avtorica zaključuje, da je navezanost dinamičen sistem, na katerega vplivajo pomembne življenjske spremembe (kognitivni razvoj otroka, zunanje varstvo, razveza staršev, različni stresni dogodki). Pri ugotavljanju vplivov stresnih dogodkov na posameznikovo kakovost navezanosti pa je treba upoštevati značilnosti temperamenta, vlogo drugih oseb ipd.

Ključne besede: navezanost, stabilnost, razveza staršev, stresni življenjski dogodki


« Nazaj na Letnik 12 (2003), Številka 1