Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Odnos med osebnostjo in duševnimi motnjami

Emil Benedik

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 41  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 1. junij 2000

Povzetek: V članku razmišljamo o odnosu med osebnostjo, motnjami osebnosti in duševnimi motnjami nasploh ter o možnostih vključevanja psiholoških metod in spoznanj psihologije osebnosti v sodobne klasifikacije mentalnih motenj. Te izvirajo iz klasičnih medicinskih modelov, pri čemer se srečujemo s številnimi omejitvami in pomanjkljivostmi, kar se še posebej odraža na področju klasificiranja motenj osebnosti, ki v pretežni meri predstavljajo psihološki fenomen. Zanimajo nas alternativni načini in modeli opisovanja teh motenj, predvsem učinkovitost dimenzionalnega pristopa ter možnost uporabe Kernbergovih kriterijev za določevanje osebnostnih organizacij.

Ključne besede: motnje osebnosti, osebnostne lastnosti, psihiatrični pacienti, osebnostne dimenzije, Kernbergovi psihostrukturalni kriteriji, DSM-IV, ICD-10


« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 2