Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 12 (2003), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Zakaj dekleta pazijo na svojo težo? Družbeno-kulturni in medosebni vplivi na telesno samopodobo in na nadzorovanje teže

Metka Kuhar

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 41  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 6. junij 2003

Povzetek: Nezadovoljstvo s postavo, pomen vitkosti, dietno obnašanje in nadzorovanje teže sem raziskala s pogovori s 34 dekleti v petih fokusnih skupinah in z anketo na vzorcu 184 deklet. Poudarek članka je na družbeno-kulturnih in medosebnih dejavnikih, ki vplivajo na telesno samopodobo in na prehranjevalne prakse deklet. Rezultati kvalitativne in kvantitativne raziskave kažejo, da so najmočnejši zaznani pritiski k vitkosti s strani mode in medijev. Poleg revij, televizijskih vsebin in številk oblačil so predvsem družinski člani in vrstniki pomemben izvor sporočila, da je vitkost pomembna in dosegljiva. Približno tretjina respondentk je poročala o neposrednih pritiskih k dietam s strani prijateljev in staršev; bolj običajni pa so posredni socialni vplivi. Ti vplivi obsegajo socialno primerjavo, draženje, kritiziranje. Nekatera dekleta živijo v subkulturi, ki daje izjemno velik poudarek skrbi za težo in postavo, zaradi česar so izpostavljene tveganju za moteno hranjenje.

Ključne besede: telesna samopodoba, adolescentke, nadzorovanje teže, kvalitativna raziskava, anketa


« Nazaj na Letnik 12 (2003), Številka 2