Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 12 (2003), Številka 3

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Epistemološka identiteta psihologije

Matej Černigoj

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 35  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 18. september 2003

Povzetek: Namen članka je najprej predstaviti tri različne, medsebojno nereducibilne pristope k preučevanju človeške duševnosti, nato pa ponuditi konceptualni model, ki omogoča njihovo smiselno povezovanje. Članek začnem s splošno razširjenim védenjem o treh glavnih determinantah človekovega vedenja: dednostjo, socialnim okoljem in samodejavnostjo, ki ga nato povežem s Stevensovim (1998) razumevanjem treh za psihologijo primernih epistemologij. Nomotetična epistemologija je primerna za preučevanje vedenja, ki korenini v naših bioloških dispozicijah, hermenevtična za preučevanje vedenja, ki temelji na simbolnih pomenih, transformativna pa za preučevanje vedenja, ki izvira iz sposobnosti refleksivnega zavedanja. Te tri epistemologije nato povežem s pomočjo Gergenove (1973) ideje o kontinuumu časovne stabilnosti pojavov, ki ga dopolnim z dimenzijo abstraktnosti njihove obravnave. Predpostavim, da zahteva nomotetično obravnavanje časovno manj stabilnih pojavov višjo raven abstrakcije in obratno. To je za psihologijo zelo pomembno, saj ji po eni strani priznava možnost biti nomotetična znanost, po drugi strani pa opozarja na nujnost dopolnjevanja njenih ugotovitev z interpretativnimi in fenomenološkimi spoznanji.

Ključne besede: psihologija, epistemologija, znanost, hermenevtika, fenomenologija, identiteta


« Nazaj na Letnik 12 (2003), Številka 3