Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 12 (2003), Številka 3

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Dekonstruktivizem in psihologija

Metka Mencin Čeplak

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 13  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 18. september 2003

Povzetek: Zadnjih deset do petnajst let se v konceptualizacijah identitete dobesedno gnetejo različne discipline. Ta množica diskurzov hkrati briše in še bolj poglablja meje med njimi. Cilj dekonstruktivističnih pozicij v psihologiji, ki se sklicujejo na Alhusserjev koncept interpelacije, lacanovsko psihoanalizo (teorizacija identifikacije) ter Foucaultovo teorizacijo diskurza in oblastnih razmerij, sicer ni definiranje meja in povezav med disciplinami. Vendar v analizah rojstva psiholoških vednosti in njihovih učinkov opozarjajo, da psihološke vednosti s tem, ko se omejujejo na individiualno in medosebno, usodno reducirajo dejavnike oblikovanja identitete in subjektivitete. Pričujoči prispevek obravnava dve osnovni posledici te redukcije: redukcija vodi k sklepu, da je družbeno razlikovanje posledica individualnih razlik v sposobnostih in osebnostnih lastnostih, hkrati pa psihologijo ovira v analizi lastne vloge v oblastnih razmerjih.

Ključne besede: identiteta, oblast, psihologija, dekonstruktivizem


« Nazaj na Letnik 12 (2003), Številka 3