Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 12 (2003), Številka 3

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Socialne predstave o raku

Andreja Cirila Škufca

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 12  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 18. september 2003

Povzetek: V prispevku predstavljam rezultate primerjave socialnih predstav in kavzalne atribucije o raku med skupino žensk, ki so prebolele raka dojke, ter kontrolno skupino žensk brez lastne izkušnje raka. Socialne predstave o raku se med obema skupinama razlikujejo, so pa v obeh skupinah tesno povezane s predstavami o trpljenju, umiranju in smrti. Razlike smo našli tudi v kavzalni atribuciji raka. V obeh skupinah prevladuje kategorija dejavnikov rizičnega načina življenja, ki odgovornost za bolezen pripisuje posamezniku. Ob tem so pri bolnicah v ospredju stres in psihični vplivi, v kontrolni skupini pa dejavniki zunaj posameznikove kontrole - dednost in zunanji vplivi. Predstave o bolezni znotraj socialnega prostora pomembno sooblikujejo tudi posameznikov proces soočanja z lastno boleznijo. Ker predstave niso vedno skladne s spoznanjem sodobne medicine, je v obravnavi bolnikov koristno njihovo poznavanje in upoštevanje. Zato so spoznanja uporabne socialne psihologije pomembna tudi kot izhodišča pri terapevtskem delu z bolniki.

Ključne besede: socialne predstave, atribucije, rak, ženske


« Nazaj na Letnik 12 (2003), Številka 3