Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 1

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Struktura osebnosti pri slovenskih triletnikih: vprašalnik individualnih razlik med otroki

Maja Zupančič in Tina Kavčič

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 39  |  flagNapisan v angleščini.  |  Objavljeno: 13. maj 2004

Povzetek: V prispevku predstavljava podatke o veljavnosti novega starostno in kulturno decentriranega pripomočka za ugotavljanje individualnih razlik med otroki, starimi od 3 do 12 let (Vprašalnik individualnih razlik med otroki – VIRO). Vprašalnik so avtorji razvili v okviru mednarodnega projekta, postavke v vprašalniku pa temeljijo na starševih prostih opisih otrokove osebnosti. V vzorec pričujoče študije je bilo vključenih tristo dvainpetdeset triletnih slovenskih otrok, ki so jih na petnajstih VIRO lestvicah neodvisno ocenile njihove mame, očeti in vzgojiteljice v vrtcu. Vzgojiteljice so pri istih otrocih ocenile tudi njihovo socialno prilagajanje, in sicer na Vprašalniku socialnega vedenja. V prispevku prikazujeva zadovoljive merske značilnosti otroških lestvic osebnosti, ki sestavljajo VIRO, t.j. njihovo notranjo zanesljivost, skladnost med več ocenjevalci, ki otroka opazujejo v različnih kontekstih, in podatke o povezanosti lestvic z drugimi merami individualnih razlik (socialna kompetentnost in oblike manj prilagojenega vedenja). Faktorsko strukturo VIRO lestvic prikazujeva za vsako skupino ocenjevalcev posebej in jo primerjava s strukturo, ki so jo raziskovalci ugotovili v drugih državah. Faktorska struktura lestvic je med mamami in očeti pokazala na zelo podobno sestavo štirih dimenzij otrokove osebnosti (ekstravertnost, vestnost, sprejemljivost in nevroticizem), medtem ko je bila med vzgojiteljicami njihova zaznana organizacija otrokove osebnosti (predstavljajo jo kombinirani dimenziji vestnost/odprtost in ekstravertnost/nevroticizem ter dimenzija sprejemljivost) nekoliko manj diferencirana v primerjavi s starševo.

Ključne besede: osebnost, dimenzije, poteze, veljavnost, zgodnje otroštvo


« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 1