Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Skupne osnove duševnih bolezni?

Jure Bon in Sanja Šešok

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 38  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 31. avgust 2004

Povzetek: Duševne bolezni so kompleksne motnje višjih živčnih dejavnosti, vendar je v preteklosti medicina in znotraj nje psihiatrija možgane pojmovala kot funkcionalno dokaj homogeno strukturo, preko katere so na duševnost vplivale predvsem spremembe v ravnotežjih različnih kemičnih prenašalcev. Razvoj nevroznanosti in genetske raziskave zdaj že pomembno spreminjajo tudi pojmovanje samih duševnih bolezni. V prispevku s pomočjo primera depresivne motnje opozorimo na pomembnost sindromnega pristopa k raziskovanju duševnih bolezni. Opisana so novejša spoznanja o obstoju širšega omrežja za procesiranje čustvovanja in njegovi vpletenosti v nastanek podobnih simptomov tudi pri vrsti drugih duševnih bolezni, ki jih tradicionalno pojmujemo kot sorodne ali pa povsem različne od depresivne motnje. Izkaže se, da je temeljno delovanje možganov smiselno povezovati z abstraktnejšimi kategorijami človeškega vedenja, kot na primer pri novejših ugotovitvah glede pomena delovanja orbitalne skorje, in v njih iskati podlago simptomov bolezni.

Ključne besede: psihiatrija, duševne bolezni, motnje čustvovanja, anksiozne motnje, nevronska omrežja


« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 2