Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Govorni sistem možganov: vpogled s funkcijskimi slikovnimi metodami

Kristjan Sancin, Blaž Koritnik in Janez Zidar

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 17  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 31. avgust 2004

Povzetek: Raziskovanje nevrofiziologije govora je v primerjavi z raziskovanjem nekaterih drugih kognitivnih funkcij oteženo zaradi pomanjkanja ustreznega živalskega modela. Klinična opažanja pri bolnikih s pridobljenimi motnjami govora so kazala na ključno vlogo dveh kortikalnih področij dominantne možganske poloble: posteriornega superiornega dela temporalnega režnja (Wernickejevo področje) pri zaznavanju govora in lateralnega dela frontalnega režnja kot centra za tvorbo govora. Novejše elektrofiziološke in funkcijske slikovne metode kažejo na mnogo kompleksnejšo vlogo omenjenih področij in na vpletenost številnih drugih kortikalnih in subkortikalnih struktur v obdelavo govora. S funkcijskim magnetnoresonančnim (fMR) slikanjem lahko raziskujemo govorni sistem možganov. Pri načrtovanju nekaterih nevrokirurških posegov je potrebno predoperativno določiti govorno dominantno poloblo in tako opredeliti tveganje za poškodbo govornih področij med posegom. Z ustreznimi fMR paradigmami je mogoče na popolnoma neinvaziven način lokalizirati posamezne govorne funkcije in morda nadomestiti nekatere uveljavljene (invazivne) metode. V našem laboratoriju smo nedavno začeli s fMR slikanjem govornih področij pri zdravih preiskovancih in nevroloških bolnikih.

Ključne besede: govor, jezik, funkcijsko slikanje možganov, funkcijsko magnetno resonančno slikanje


« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 2