Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Karte možganov

Blaž Koritnik

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 29  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 31. avgust 2004

Povzetek: Kartografija možganov skuša zapleteno delovanje možganov predstaviti na razumljiv in uporaben način. Štirje ključni koraki v kartografiji so: (1) pridobivanje podatkov o zgradbi in funkciji možganov, (2) pretvorba podatkov v skupen referenčni prostor, (3) prikaz in interpretacija rezultatov ter (4) shranjevanje in urejanje v baze podatkov. Z elektrofiziološkimi in funkcijskimi slikovnimi metodami pridobimo informacije o delovanju možganov. Za multisubjektno, večdimenzionalno in multimodalno kartografijo je potrebno individualne slike pretvoriti, da ustrezajo standardni možganski predlogi. Karte možganov naredimo z uporabo barv, obrisov in drugih slikovnih elementov ter tako prikažemo razlike v presnovni aktivnosti, potencialih električnega polja, gostoti receptorjev in drugih kazalcih strukture in funkcije. Z bazami podatkov urejamo in shranjujemo podatkovne zapise. Karte možganov lahko vzporejamo s kognitivnimi funkcijami in psihološkimi modeli. Tako kartografija možganov omogoča razumevanje organizacijskih principov človeških možganov.

Ključne besede: delovanje možganov, kartografija, funkcijsko slikanje možganov


« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 2