Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Simuliranje vidnega iskanja predmetov v naravni dvorazsežnostni situaciji

Blanka Borin

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 16  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 31. avgust 2004

Povzetek: Namen raziskave je bil posnemati vidno iskanje predmetov v naravni dvorazsežnostni situaciji ter raziskati vpliv spremenljivih elementarnih zunanjih značilnosti tako ciljnega dražljaja kot njegovega okolja na hitrost iskanja ciljnih dražljajev. Eksperiment je bil zasnovan v okviru ene najbolj vplivnih teorij na področju raziskovanja vidnega iskanja, in sicer teorije povezovanja elementarnih zunanjih značilnosti predmeta v zaznavno celoto oziroma Feature integration theory (Treisman, 1982). Čeprav teorija FIT trdi, da mehanizem pozornosti v primeru večjega števila hkratnih ciljnih dražljajev mentalno obdelavo zaporedno usmerja od enega ciljnega dražljaja k drugemu, rezultati eksperimenta nakazujejo na možnost, da se pozornost usmerja tako vzporedno kot tudi zaporedno. Vendarle pa so rezultati eksperimenta pokazali, da je podobnost med posameznimi značilnostmi okolja in ciljnimi dražljaji delovala kot distraktor pri hitrosti prepoznavanja ciljnih predmetov. Če so si bile posamezne značilnosti zelo podobne ali če se med seboj sploh niso razlikovale, so udeleženci posamezne ciljne dražljaje iskali veliko dlje časa kot ciljne dražljaje, katerih značilnosti se niso povsem skladale z značilnostmi okolja.

Ključne besede: pozornost, iskanje predmetov, identificiranje predmetov, FIT (Feature Integration Theory), vidno zaznavanje, distraktorji


« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 2