Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Način odgovarjanja in Stroopov učinek: analiza reakcijskih časov

Grega Repovš

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 116  |  flagNapisan v angleščini.  |  Objavljeno: 31. avgust 2004

Povzetek: Pri klasični verziji Stroopovega testa, v katerem povezujemo barvo in besedo, ki to barvo označuje ali pa ne, se običajno poslužujemo verbalnega načina odgovarjanja, kar pomeni, da mora udeleženec glasno brati dražljaje ali povedati barvo, v kateri so ti natisnjeni. Računalniška verzija testa pa sloni na ročnem, torej gibalnem načinu odgovarjanja, pri čemer udeleženec pomen dražljaja ali barve, v kateri je napisan dražljaj, označiti s pritiskom na ustrezno tipko. Izvedli smo preizkus, v katerem smo ocenili morebitne razlike med verbalno in ročno verzijo Stroopove naloge v elektroencefalogramsko posnetih možganskih valovih ERP ter v reakcijskih časih odgovarjanja. Primerjava izsledkov analize reakcijskih časov, izmerjenih pri 22 udeležencih, študentih psihologije, ki sta jim bili prezentirani obe verziji testa, kaže daljše reakcijske čase na ročni verziji kakor tudi pomembne razlike med vzorci reakcijskih časov v posameznih merskih pogojih na obeh verzijah testa. Rezultati nakazujejo na pomembne kvalitativne razlike med obema verzijama, ki bi jih lahko pripisali močnejšemu vplivu avtomatskega branja besed pri verziji z verebalnim odgovarjanjem. Razlike tudi opozarjajo na nevarnost neposrednega primerjanja rezultatov, ki smo jih dobili z dvema različnima verzijama Stroopovega testa.

Ključne besede: Stroopova naloga, pozornost, reakcijski časi, verbalni odgovor, ročni odgovor


« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 2