Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 3

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Postopki, ki jih slovenski starši uporabljajo pri socializaciji svojih predšolskih otrok: Vprašalnik o družinskem okolju

Maja Zupančič, Anja Podlesek in Tina Kavčič

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 52  |  flagNapisan v angleščini.  |  Objavljeno: 28. september 2004

Povzetek: V prispevku predstavljamo podatke o konstruktni veljavnosti in zanesljivosti novega merskega pripomočka Vprašalnik o družinskem okolju (VDO). Ti vključujejo tudi podatke o tem, kako se v kontekstu socializiranja triletnikov strukturirajo posamezni odzivi slovenskih staršev med njihovimi vsakdanjimi interakcijami z otroki. VDO je samoocenjevalni vprašalnik za starše, ki smo ga oblikovale z namenom odkrivanja individualnih razlik v starševih socializacijskih postopkih in so reprezentativni med starši predšolskih otrok v preučevanem kulturnem kontekstu. S faktorsko analizo prvotnih 63 postavk v vprašalniku smo izločile štiri komponente, in sicer posebej pri vzorcu mam in očetov, ki so ocenjevali svoje vedenje do istih otrok. Štiri komponente kažejo na štiri različne vzorce vedenja staršev: avtoritativno vedenje, neučinkoviti nadzor, uveljavljanje moči in spodbujanje otroka. Spremenljivke, ki so kazale visoko obremenitev na več kot eni komponenti, in tiste, ki niso kazale obremenitev na isti komponenti pri mamah in očetih, smo izločile iz nadaljnjih analiz. Tako smo zadržale 51 postavk, ki so pripadale štirim faktorjem. Njihova notranja zanesljivost se je izkazala kot primerna pri obeh vzorcih staršev. Poleg tega se je starševo spodbujanje pri mamah in očetov pozitivno povezovalo z avtoritativnim vedenjem in negativno z neučinkovitim nadzorom in uveljavljanjem moči. Mame so se ocenile kot bolj avtoritativne in so menile, da otroke bolj spodbujajo kot očeti, ki so v primerjavi z mamami poročali, da so bolj neučinkoviti v nadzoru in pogosteje uveljavljajo moč v interakcijah z otrokom. Značilnosti starševstva so se med partnerji istih otrok zmerno pozitivno povezovali, starševa ocena izraženosti posameznih značilnosti pa ni bila odvisna od spola otrok.

Ključne besede: starševstvo, vprašalnik samoocene, mame, očeti, triletniki


« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 3