Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 14 (2005), Številka 3

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Statistična pomembnost in njen pomen

Christina Bachmann, Riccardo Luccio in Emilia Salvadori

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 19  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 15. december 2005

Povzetek: Glede na najbolj uporabljeno metodo v psihologiji, in sicer testiranje ničelne hipoteze (TNH), je namen tega prispevka izpostaviti napačna razumevanja in napake, ki izhajajo iz "neprimerne" uporabe hibridnega pristopa, nastalega z združevanjem Fisherjevega (1925) "pristopa p-vrednosti" (PVA) ter Pearsonovega in Neymanovega (1933) pristopa "določene alfa verjetnosti" (FAA). V prispevku želimo prispevati h kritični razpravi o uporabi statističnih testov in interpretaciji rezultatov s strani raziskovalcev ter tudi o sami logiki TNH pristopa. Poleg tega smo, kot je nedavno predlagala delovna skupina APA Task Force, pregledali metode analize podatkov, ki jih moramo priključiti TNH, da bi zagotovili večjo zanesljivost rezultatov. Te metode so intervali zaupanja, mere velikosti učinka, analiza moči testa in prevzorčenje.

Ključne besede: testiranje ničelne hipoteze, statistična pomembnost, analiza moči, velikost učinka


« Nazaj na Letnik 14 (2005), Številka 3