Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 3

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Predstavitev prve poskusne oblike ocenjevalne lestvice socialne prilagojenosti predšolskih otrok (OLSP) ter njene konstruktne veljavnosti

Maja Zupančič, Alenka Gril in Tina Kavčič

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 14  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 1. september 2000

Povzetek: V prispevku predstavljamo prvo slovensko poskusno obliko psihološkega instrumenta Ocenjevalna lestvica socialne prilagojenosti predšolskih otrok (OLSP). Prevedle in priredile smo ga iz ameriškega izvirnika Social competence and behavior evaluation (SCBE) avtorjev LaFreniera in Dumasa (1995). V prvi pilotni študiji, ki predstavlja začetni korak k standardizaciji tega merskega instrumenta v Sloveniji, je sodelovalo 18 vzgojiteljic. Z OLSP in z Vprašalnikom vedenjskih reakcij - VVR (Horvat, 1985) so ocenile obnašanje 95-ih otrok iz Ljubljane, v starosti od 64 do 75 mesecev. Rezultati študije kažejo, da so posamezne temeljne in sestavljene lestvice OLSP ustrezno notranje skladne. Prevod izvirne oblike SCBE se je v prvi študiji izkazal za veljaven merski pripomoček, saj so vse temeljne lestvice pripadale tistim sestavljenim lestvicam, ki jim pripadajo tudi v izvirniku. Poleg tega so temeljne in sestavljene lestvice konvergirale k istim konstruktom kot lestvice na podobnem, v Sloveniji že preizkušenem instrumentu (VVR), ki merijo podobna otrokova obnašanja v vrtcu, kot naj bi jih meril OLSP. Z namenom, da bi še nekoliko povečale zanesljivost instrumenta, smo na podlagi ocene korelacij posameznih izvirnih in alternativnih postavk z lestvicami, ki jim pripadajo, oblikovale drugo poskusno obliko instrumenta.

Ključne besede: socialna kompetentnost, predšolski otroci, notranja skladnost, konvergentna veljavnost, diskriminativna veljavnost, ocenjevalne lestvice, socialna prilagojenost, Slovenija


« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 3