Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 17 (2008), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Kolektivni spomin in socialna identiteta: socialno psihološka študija spominov na razpad nekdanje Jugoslavije

Marja Kuzmanić

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 24  |  flagNapisan v angleščini.  |  Objavljeno: 11. avgust 2008

Povzetek: Raziskava iz perspektive socialne psihologije obravnava generacijske in etnične skupinske razlike v kolektivnih spominih, socialnih predstavah ter identitetah prebivalcev Slovenije skozi naracijo spominov na dogodke ob razpadu nekdanje Jugoslavije. Predstavlja prvi korak v raziskovanju kolektivnih spominov, predstav in identitet Slovencev ter drugih pripadnikov nekdanjih Jugoslovanskih narodnosti, ki živijo v Sloveniji. Spomini, ki jih obravnava, se nanašajo na nekatere pomembne zgodovinske in politične dogodke, kot so Titova smrt, začetek vojn(e), osamosvojitev Slovenije in vojne na nekaterih področjih nekdanje Jugoslavije. S pripadniki treh etničnih skupin (Slovenci, Bošnjaki in Srbi) je bilo izvedenih 18 polstrukturiranih intervjujev. Kvalitativna analiza je pokazala zanimive rezultate, ki so predstavljeni v dveh sklopih. Prvi ponazarja nasprotujoče si intepretacije razpada nekdanje Jugoslavije, medtem ko se drugi sklop osredotoča na kompleksne spremembe, do katerih je v slovenskem kontekstu prišlo na področju socialnih identitet v času tranzicije. Raziskava v prvi vrsti razkriva, da obstajajo nasprotujoči si narativi razpada Jugoslavije (narativi 'tranzicije', 'razpada' ter 'vojne').

Ključne besede: kolektivni spomin, socialna identiteta, socialne predstave, narativ, razpad nekdanje Jugoslavije


« Nazaj na Letnik 17 (2008), Številka 2