Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 4

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Kultura - kokoš in jajce človekovega spoznanja

Alenka Gril

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 5  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 1. december 2000

Povzetek: Kultura odraža skupne vzorce pojmovanj in vedenj neke socialne skupine. Ta sistemizirana spoznanja o svetu, lahko bi jih poimenovali modeli resničnosti, posameznikom zagotavljajo konceptualna orodja, jim narekujejo načine medsebojne koordinacije in komunikacije ter prilagoditvene strategije spoprijemanja z okoljem. Njihovo ohranjanje in preoblikovanje je soodvisno od strukturnih značilnosti skupine, kulturnih artefaktov in spreminjajočih se zahtev okolja. V članku je predstavljen Donaldov model kulturne in kognitivne evolucije hominidov (1991), ki predpostavlja tri kvalitativne spremembe sistemov reprezentacije okolja: od epizodične k mimetični reprezentaciji, nato na raven mita, ki ji sledi raven reprezentacije teorije. Vsako spremembo kognitivne ravni spremljajo spremembe na ravni družbene strukture, tehnološkega napredka in kulturnih artefaktov. Predstavljenemu modelu človekove kulturne in kognitivne evolucije avtorica skuša najti in kritično presoditi korelate na ontogenetski ravni spoznavnega razvoja. Pri tem se osredotoča na vlogo socialne interakcije pri izoblikovanju sposobnosti simbolnih reprezentacij.

Ključne besede: kultura, kognicija, evolucija, razvijanje


« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 4