Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 4

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Opredelitev pojma socialna resničnost z vidika interakcije posameznika z okoljem

Grega Repovš

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 16  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 1. december 2000

Povzetek: Socialno skupino sestavljajo posamezniki in zapletena interakcija med njimi. Posamezniki s svojimi zaznavnimi, kognitivnimi, emocionalnimi in osebnostnimi lastnostmi pomembno določajo procese in pojave v skupini ter oblikujejo njeno "socialno" realnost, ta pa pomembno vpliva na posameznikove zaznavne, kognitivne in emocionalne procese ter sooblikuje njegovo osebnost. Celostno razumevanje socialnih pojavov je možno le z upoštevanjem in sodelovanjem različnih nivojev opisa in razlage. Potrebno je poznati kognitivne sposobnosti, strukture in procese, ki tvorijo nujno podlago za razvoj socialnega bitja. Razumeti je treba, kako zaznavni in kognitivni procesi oblikujejo doživljanje socialnih vsebin in socialno vedenje. Preučevati je potrebno, kako interakcija med posamezniki oblikuje socialne fenomene, poznati je treba njihov razvoj in zakonitosti, ki jih oblikujejo. Pričujoči prispevek skuša na podlagi analize elementov posameznikove interakcije z okoljem natančneje opredeliti možne pomene pojma socialna resničnost ter podati nekatera izhodišča za njegovo nadaljnje raziskovanje.

Ključne besede: socialna resničnost, posameznik, kognitivni sistem, notranji model sveta


« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 4