Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 20 (2011), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Pomembne kategorije starševstva za odrasle brez otrok ter za odrasle z otroki in vnuki

Sabina Jurič

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 28  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 15. avgust 2011

Povzetek: Vzgoja predstavlja način, s pomočjo katerega starši spremljajo, sooblikujejo in vodijo otroka do osebnostne zrelosti. Cilj raziskave je bil poiskati kategorije starševstva, ki so jih udeleženci opredelili kot pomembne. Zanimala nas je tudi vrednostna ocena tistih vzgojnih kategorij, ki so jih udeleženci označili kot pomembne. Sodelovalo je 94 udeležencev, ki jih glede na starševstvo uvrstimo v tri generacije (28 odraslih brez otrok, 35 staršev in 31 starih staršev). Podatke smo pridobili s polstrukturiranimi intervjuji, sestavljenimi iz 12 vprašanj o starševstvu. Rezultati so obdelani s kvalitativno analizo podatkov z odprtim in osnim kodiranjem (na podatkih utemeljena teorija). Iz odgovorov smo oblikovali osemintrideset kategorij, izmed katerih je bilo sedemnajst pozitivnih, osemnajst pa negativnih. Pozitivne kategorije smo združili v naslednje pozitivne nadkategorije: sodelovanje staršev z otrokom, jasno postavljene meje, sprejemanje otroka, možnost svobodnega izražanja otroka, pomoč otroku pri doseganju samostojnosti ter konstruktivno starševstvo. Negativne kategorije pa so označevale naslednje negativne nadkategorije: otrokovo pogrešanje starša, pritisk nad otrokom, nezaupanje otroku, grobi posegi v otroka (fizični, psihični) ter nekonstruktivno starševstvo.

Ključne besede: razumevanje starševstva, vrednotenje, starševstva, vzgojne komponente


« Nazaj na Letnik 20 (2011), Številka 2