Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 10 (2001), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Agresivnost in značilnosti objektnih odnosov pri študentih z rizikom migrenskih glavobolov

Darja Škrila

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 22  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 1. junij 2001

Povzetek: Namen raziskave, ki je bila izvedena na vzorcu slovenskih študentov, je bil ugotoviti, kako se osebe z migreno razlikujejo od oseb z migrensko motnjo, nemigrenskimi glavoboli in oseb brez ponavljajočih se glavobolov v značilnostih agresivnosti in objektnih odnosov. Prisotnost migrene je avtorica ugotavljala z UCSD vprašalnikom migrene, agresivnost z Vprašalnikom agresivnosti Buss-a in Durkee-ja, značilnosti objektnih odnosov pa z Bellovim vprašalnikom objektnih odnosov in zaznavanja realnosti – obliko O. Skupina udeležencev z migreno ima statistično pomembno bolj izražen negativizem, posredno agresivnost, razdražljivost, sovražnost, sumničavost in občutke krivde kot skupina brez ponavljajočih se glavobolov, v izraženosti telesne in besedne agresivnosti pa ni pomembnih razlik. Med tremi skupinami s ponavljajočim se glavobolom (migrena, migrenska motnja in nemigrenski glavobol) je manj statistično pomembnih razlik v agresivnosti. Skupina z migreno in skupina brez ponavljajočih se glavobolov se statistično pomembno razlikujeta v značilnostih objektnih odnosov, pri čemer so za osebe z migreno značilni bolj moteni objektni odnosi. Med skupinami z različnimi tipi glavobola ni statistično pomembnih razlik. Pri osebah z migreno gre torej za povišan nivo agresivnosti, predvsem posrednih oblik, kar lahko nakazuje, da gre za nenevtralizirano agresivnost, imajo pa tudi bolj motene objektne odnose.

Ključne besede: migrena, agresivnost, objektni odnosi, narcisizem, psihosomatika, glavobol


« Nazaj na Letnik 10 (2001), Številka 2