Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 10 (2001), Številka 3

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Nevropsihološki deficiti pri bolnikih z lymsko boreliozo

Katja Pruša

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 22  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 1. september 2001

Povzetek: Slovenija je endemično področje za lymsko boreliozo, bolezen, ki prizadene številne organske sisteme. Poleg somatskih težav lahko povzroča tudi upad kognitivnih sposobnosti in emocionalne spremembe, tako v akutni kot v kronični fazi bolezni. Za ugoden potek bolezni je izredno pomembno pravočasno antibiotično zdravljenje. Motnje pozornosti in koncentracije, deficiti v spominskem sistemu, prizadetost izvršilnih funkcij, depresivnost in drugi simptomi pomembno znižujejo delovno učinkovitost in kvaliteto življenja ljudi z lymsko boreliozo. Nevropsihološke deficite lahko razložimo s prizadetostjo centralnega živčnega sistema, delno pa tudi z reaktivnimi psihološkimi dejavniki. Zaradi pestre simptomatike, široke diferencialne diagnostike in nezanesljive diagnostične tehnologije lahko nevropsihološko ocenjevanje pripomore k pravilnemu diagnosticiranju in pravočasnemu zdravljenju bolezni ter omogoči nudenje ustrezne kognitivne rehabilitacije in psihoterapevtske pomoči.

Ključne besede: lymska borelioza, Borrelia burgdorferi, nevroborelioza, nevropsihološki deficiti, nevropsihološka diagnostika


« Nazaj na Letnik 10 (2001), Številka 3