Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 10 (2001), Številka 4

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Koncept seksualnega narcisizma

Silvana Gasar

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 20  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 1. december 2001

Povzetek: David Farley Hurlbert, zakonski in spolni terapevt v Beltonu v Teksasu, in Carol Apt, terapevtka s privatno prakso v Lexingtonu v Kentuckyju, sta ob proučevanju karakteristik moških, ki so zlorabljali svoje žene, vendar niso bili alkoholiki, razvila koncept seksualnega narcisizma. Po njunem mnenju so moški in ženske, ki trdijo, da so zasvojeni s spolnostjo ali imajo seksualno kompulzijo, dejansko seksualni narcisisi. Seksualni narcisisi so nesposobni izkusiti intimnost. Fiksirani so na sam spolni odnos, ne morejo pa biti intimni. Svojo nizko samooceno kompenzirajo z visoko oceno na področju spolnosti in si skušajo zgraditi pozitivno samopodobo z enim spolnim odnosom za drugim. Avtorja menita, da je seksualni narcisizem bolj pogost pri moških. Obravnava je zelo zahtevna, ker se nikoli ne soočijo s problemom. Pomembno je, da seksualnega narcisisa nikoli ne identificiramo kot pacienta – njihov krhki ego ne prenese, da bi jih obravnavali kot neustrezne na kakršenkoli način. Skupinska terapija pri njih ni uspešna. Bolj konstruktiven načrt obravnave vključuje postopno soočanje. Samo dolgoročna obravnava bo pokazala, ali se lahko naučijo biti intimni.

Ključne besede: seksualni narcisizem, spolne vloge, zakon, spolnost, intimnost, samoocena


« Nazaj na Letnik 10 (2001), Številka 4