Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 1

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Psihološki profil športnikov rizičnih športov

Tanja Kajtna in Matej Tušak

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 22  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 13. maj 2004

Povzetek: V raziskavi smo se ukvarjali s sestavo psihološkega profila športnikov, ki se ukvarjajo z rizičnimi športi, in sicer na podlagi osebnosti, vrednot in potrebe po stimulaciji. V vzorec smo zajeli 38 športnikov rizičnih športov (alpiniste, padalce, jadralne padalce, potapljače, ekstremne kajakaše, gorske kolesarje, motokrosiste, smukače in nordijske skakalce), vzorec športnikov nerizičnih športov je sestavljalo 38 plavalcev, atletov, smučarjev, jadralcev, kajakašev na mirnih vodah, veslačev, smučarskih tekačev, športnih plezalcev in karateistov, nešportnike pa smo z obema skupinama športnikov izenačili po starosti, izobrazbi, zbrali pa smo rezultate 76 nešportnikov. Uporabili smo Samoocenjevalno lestvico Velikih pet, Muskovo Lestvico vrednot in Zuckermanovo Lestvico iskanja stimulacije IV. Dimenziji, dobljeni z diskriminantno analizo, smo poimenovali osebnostna zrelost in iskanje stimulacije v družbenem okolju, in na podlagi naših rezultatov lahko sklepamo, da so športniki rizičnih športov najbolj osebnostno zreli in stimulacije ne iščejo v družbenem okolju, odpirajo pa se tudi nekatere možnosti za nadaljnje raziskovanje.

Ključne besede: rizični športi, ekstremni športi, psihološki profil, osebnost, vrednote, potreba po stimulaciji


« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 1