Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 4

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Anoreksija ni le bolezen posameznika, ampak je bolezen celega sistema

Natalija Podjavoršek

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 55  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 2. februar 2005

Povzetek: Anoreksija je "bolezen" tretjega tisočletja in je skoraj vedno odraz cele družine in ne le posameznika, ki to "bolezen" ima. Tako lahko anoreksično najstnico v polnosti razumemo in ji tako tudi najbolje pomagamo samo v kontekstu cele družine. V članku so opisani dejavniki, ki vplivajo na nastanek anoreksije, zbrane so osnovne značilnosti družin anoreksikov, podrobneje pa je predstavljena tudi terapija s starši anoreksične najstnice, sloneča na sistemsko relacijskem modelu. Podatki, zbrani s pomočjo avdio in video zapisa omenjene terapije, so obravnavani s pomočjo analize transkriptov. Pri pregledu je dan poseben poudarek intervencam terapevta, ki povzročijo pomembne spremembe v terapiji in posledično vplivajo tudi na odnose v družini. Raziskava je nakazala, da je sedem srečanj sistemsko relacijske terapije pomembno spremenilo dinamiko družine z anoreksičnim klientom. Starša sta se zavedla, da je anoreksija problem celotne družine in ne samo hčere, s čimer ji je bila odvzeta vloga grešnega kozla in nosilca nerazrešenih vsebin iz njunega medsebojnega odnosa, kar kaže na smiselnost uporabe sistemsko relacijske terapije pri zdravljenju anoreksičnih klientov oziroma družin.

Ključne besede: anoreksija, motnje hranjenja, družinska terapija, sistemsko relacijska terapija


« Nazaj na Letnik 13 (2004), Številka 4