Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 16 (2007), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Doživljanje zanosa in subjektivno blagostanje pri študentih glasbe

Barbara Smolej Fritz in Andreja Avsec

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 98  |  flagNapisan v angleščini.  |  Objavljeno: 30. julij 2007

Povzetek: V raziskavi nas je zanimal konstrukt zanosa kot optimalnega psihičnega stanja, ki je povezan z visokimi dosežki in pozitivnimi izkušnjami. Predvidevamo, da je pogostost doživljanja zanosa prirazličnih glasbenih aktivnostih (npr. vadenju, solističnem nastopu, nastopu z orkestrom) povezana z doživljanjem subjektivnega blagostanja na splošno v življenju. Štiriinosemdeset udeležencev (28 moških in 56 žensk), študentk in študentov Akademije za glasbo, je izpolnilo Vprašalnik pozitivne in negativne emocionalnosti PANAS, Lestvico zadovoljstva z življenjem (SWLS) in Vprašalnik zanosa (DFS-2), ki meri devet vidikov zanosa. Rezultati potrjujejo, da je več vidikov zanosa pozitivno povezanih z merami subjektivnega blagostanja. Jasnost ciljev, ravnovesje med izzivom in sposobnostmi, usmerjenost na nalogo in autoteličnost (samonagrajevalna moč) izkušnje so pomembni prediktorji pozitivne emocionalnosti in pojasnjujejo 36 % variance. Ravnovesje med izzivom in sposobnostmi je pomemben prediktornegativne emocionalnosti in pojasnjuje 26 % variance. Jasnost ciljev predstavlja pomemben prediktor zadovoljstva z življenjem in pojasnjuje 8 % variance. Zaključujemo, da je doživljanje zanosa v večji meripovezano z emocionalnimi kot pa s kognitivnimi vidiki subjektivnega blagostanja, kar ne preseneča, saj je doživljanje zanosa izrazito emocionalna izkušnja.

Ključne besede: zanos, subjektivno blagostanje, glasbeniki


« Nazaj na Letnik 16 (2007), Številka 2