Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 1

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Maturitetni izpit iz predmeta psihologija: nekatere merske lastnosti

Valentin Bucik

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 16  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 1. marec 2000

Povzetek: Psihologija je eden izmed maturitetnih predmetov, ki jih kandidati izberejo v izbirnem delu mature. Osnova izpita je učni načrt za gimnazije. Z izpitom je mogoče preverjati in ocenjevati doseganje pomembnih vsebinskih ciljev na področjih poznavanja tematike (znanja), razumevanja, interpretacije in vrednotenja ter korektne uporabe raziskovalne metodologije. Končni dosežek pri predmetu sestavljata uspeh napisnem delu izpita (v 75 %) in pri seminarski nalogi, ki je lahko empirična ali teoretična. Pisni del vsebuje dve poli. V prvi kandidat izbere dva od treh ponujenih strukturiranih esejev. V drugi pa mora kandidat odgovoriti na tri strukturirane naloge. Strukturirane naloge niso t.i. postavke objektivnega tipa (npr. izbirnega tipa oziroma dopolnjevanja, povezovanja ali urejanja). Za vsakega od tipov nalog so izdelana natančna ocenjevalna merila in pravilni odgovor na vsako vprašanje znotraj naloge je točkovan tudi z več kot eno točko, odvisno od zahtevnosti izpitnih ciljev v vprašanjih. V prispevku so predstavljene nekatere merske lastnosti celotnega dosežka na izpitu iz psihologije, pa tudi po njegovih sestavnih delih (vse do značilnosti posameznih delov nalog oziroma vprašanj). Izvedene so primerjave med posameznimi deli izpita, prav tako so primerjani rezultati izpitov iz psihologije v zadnjih dveh generacijah kandidatov. Podane so posamezne primerjalne informacije o dosežkih na tem izpitu z nekaterimi drugimi merami pri posameznem kandidatu. Opozorjeno je tudi na premajhno natančnost točkovalnih in ocenjevalnih navodil in posledično na prešibko skladnost med ocenjevalci strukturiranih in esejskih nalog.

Ključne besede: matura, preverjanje znanja, ocenjevanje, soodvisnost, analiza postavk, objektivnost


« Nazaj na Letnik 9 (2000), Številka 1