Spletna stran Psiholoških obzorij uporablja piškotke za namene avtentikacije uporabnikov po prijavi na spletno stran, morebitno stalno prijavo na željo uporabnika in za namen beleženja števila ogledov posameznih strani Psiholoških obzorij.
Ali se strinjate, da na vaš računalnik (brskalnik) naložimo piškotke za te namene? Svojo odločitev lahko kasneje tudi spremenite na strani Zasebnost.

Želim izvedeti več

Psihološka obzorja :: Horizons of Psychology

Znanstveno-strokovna psihološka revija Društva psihologov Slovenije

Indeksirana v:
Scopus
PsycINFO
Academic OneFile

Smo člani DOAJ in CrossRef

sien
VSEBINA ZA AVTORJE PREDSTAVITEV UREDNIŠTVO POVEZAVE

Iskalnik

Moj račun

Članki z največ ogledi

 

« Nazaj na Letnik 10 (2001), Številka 2

flag Go to the article page in English / Pojdi na angleško stran članka


Nova spoznanja o vlogi staršev pri razvoju otrokove navezanosti

Zlatka Cugmas

pdf Polno besedilo (pdf)  |  Ogledi: 30  |  flagNapisan v slovenščini.  |  Objavljeno: 1. junij 2001

Povzetek: Teorija navezanosti pripisuje velik pomen v razvoju otrokove navezanosti občutljivosti matere. Kljub številnim raziskavam zvez med materino občutljivostjo in kategorijo otrokove navezanosti ostaja še veliko odprtih vprašanj v zvezi s to problematiko. Namen prispevka je odgovoriti na nekaj izmed teh, in sicer v kolikšni meri variabilnost v občutljivosti staršev pojasnjuje variabilnost v kvaliteti otrokove navezanosti, ali se vloga staršev v razvoju otrokove navezanosti spreminja glede na njegovo starost, kakšno vlogo imajo druge osebe, ki skrbijo za otroka, in kateri dejavniki poleg občutljivosti vplivajo na otrokovo navezanost. Na osnovi pregleda novejše literature navezanosti ugotavljam, da so zveze med občutljivostjo staršev in kategorijo otrokove navezanosti srednje visoke; da ima občutljivost matere pomembnejšo vlogo v razvoju otrokove navezanosti kot občutljivost očeta; da je občutljivost pomembnejši prediktor navezanosti pri mlajših kot starejših otrocih in da občutljivost drugih oseb, ki skrbijo za otroka, lahko kompenzira otrokovo anksiozno navezanost na mater. Prispevek sklenem s številnimi vprašanji, ki so se mi porodila ob študiju tovrstne problematike, in zahtevajo sistematično nadaljnje raziskovanje.

Ključne besede: navezanost, občutljivost, otrokova starost, kompenzacija, teorija, pregledi literature


« Nazaj na Letnik 10 (2001), Številka 2